Bliskość emocjonalna

W każdej zdrowej relacji bliskość emocjonalna jest niezbędnym spoiwem. Jednak warto wytyczyć granice, by pozostawić sobie przestań do rozmyśleń i rozwoje. Prawdziwy związek wiele od nas wymaga. Między innymi dojrzałości i umiejętności. Wydawać by się mogło, że możność odpowiedniej komunikacji z związku jest czymś absurdalnie wręcz oczywistym. Czasami nie potrafimy dostrzec, jak trudne i skomplikowane bywa porozumienie się z drugim człowiekiem, szczególnie gdy w grę wchodzą tak silne odczucia jak miłość czy przywiązanie.

Wytyczanie granic jest niezbędne, gdy chcemy zbudować w związku komunikację emocjonalną na odpowiednim poziomie i satysfakcjonującą. Partnerstwo cechuje przekazywanie sobie emocji i myśli. Aby robić to z powodzeniem, powinniśmy wytyczyć sobie dwa rodzaje granic: wewnętrzną granicę dotyczącą słuchania i wewnętrzną granicę dotyczącą mówienia. Partnerzy często rozstają się, gdyż zawiniła nieumiejętność wytyczania granic i niepotrafienie oderwania się od przeszłości i traumatycznych wspomnień.

Wewnętrzna granica dotycząca słuchania pozwala nam reagować na słowa partnera z uwagą, troską i wrażliwością. Jednocześnie odsiewamy wtedy ewentualne fałszywe informacje. Dzięki tej granicy możemy selekcjonować napływające do nas treści, a nie chłonąć ich ogół, który wycieńczałby nas. Selekcjonujemy i słowa i emocje, to bardzo naturalny proces. Proces ten przebiega w oparciu o naszą świadomość na temat własnego ja. Nasza chęć słuchania nie może wynikać z przymusu ani fizycznego, ani seksualnego. Ważne jest zachowanie dystansu, jednak nie może być on zbyt duży, by partner nie poczuł oddalenia czy chłodnego podejścia. Dystans jaki zachowujemy w kontaktach z partnerem jest niezbędny i potrzebny. Możemy śmiało informować, że potrzebujemy więcej przestrzeni w momencie, gdy czujemy się stłamszeni. Ważne by dzielić się swoimi emocjami i zdawać sobie sprawę z tego, co naprawdę odczuwamy w danym momencie czy jest to strach, czy może smutek. Każdy ma prawo do wyrażania swoich opinii, szanujmy opinię partnera, nawet jeśli się z nią nie zgadzamy.

Wewnętrzna granica dotycząca mówienia jest niezbędna wtedy, gdy chcemy wyrazić swoje uczucia czy myśli. Naszym celem jest przekazanie prawdy o sobie przy użyciu środków nieszkodzących drugiej stronie. Przekaz powinien nie zwierać ukrytych podtekstów, jak i manipulacji. Wszelkie przejawy manipulacji są bardzo toksyczne dla związku i powodują jego rozkład. Ważna jest w precyzja w opisie swoich emocji czy zdarzeń. Abyśmy pozostawiali jak najmniej do dopowiedzenia. Należy nauczyć się opanowywać swoje emocje, by gniew czy frustracja nie przysłoniły celu komunikacyjnego. Komunikacja oparta jest na wzajemnym szacunku i bliskości, które są podstawą dla prawdziwej miłości i wartościowego uczucia.

W relacji z partnerem nie poniżaj go, nie podnoś głosu, nie krzycz. Wyśmiewanie i kłamstwo nigdy nie zbliży Cię do drugiej osoby. Manipulowanie i kontrola wpłynie bardzo negatywnie na wasz związek. Nie przerywaj, gdy mówi – szanuj jego emocje. Sarkazm nie jest najlepszą igraszką, kiedy mowa o skrajnych uczuciach i miłości.