Ciemieniucha, odparzenia i potówki u niemowląt

Ciemieniucha, odparzenia i potówki u niemowląt

Najczęstsze dolegliwości skórne niemowląt

Potówki na szyi, odparzenia na pupie, ciemieniucha – to najczęstsze zmiany pojawiające się na skórze niemowląt. Warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić.

Potówki

Najczęściej spotyka się je w pierwszych tygodniach życia maluszka. Przezroczyste pęcherzyki lub czerwone plamki z pęcherzykami na szczycie mogą się rozsiewać po całej skórze, a najczęściej w fałdkach na szyi, pupie, na klatce piersiowej. Pojawiają się zwykle podczas upałów, a także gdy dziecko ma na sobie kilka warstw ubranek, a przebywa w pomieszczeniu, w którym jest bardzo ciepło.

Aby zapobiegać potówkom, trzeba zatem przede wszystkim unikać przegrzewania malucha. Pojawienie się potówek powinno więc skłonić do obserwacji, czy maluszek jest odpowiednio ubrany. Następnie trzeba zadbać o odpowiednią pielęgnację, aby nie doszło do nadkażenia pęcherzyków na skórze.

Co zatem robić? Dopóki potówki nie znikną, najlepiej kąpać dziecko w jasnoróżowym roztworze nadmanganianu potasu, który ma właściwości przeciwzapalne. Można wypróbować również kąpiel w krochmalu, a pojedyncze pęcherzyki przecierać roztworem spirytusu. Gdy potówki nie ustępują lub się nasilają, trzeba się zgłosić do lekarza.

Odparzenia

Pierwszą oznaką pieluszkowego zapalenia skóry, potocznie nazywanego odparzeniem, jest zaczerwienienie. Nieleczone odparzenie powoduje, że naskórek zacznie się złuszczać, pojawią się pęcherzyki, a nawet ranki. Tworzą się idealne warunki do rozwoju grzybów, najczęściej drożdżaków. Może dojść również do nadkażenia bakteryjnego.

Co zatem robić? Pupa niemowlęcia stale wymaga dbałości o higienę. Gdy dochodzi do odparzenia, konieczna jest jeszcze częstsza zmiana pieluszek, przemywanie i osuszanie pupy, a także smarowanie jej ochronną maścią i jak najczęstsze wietrzenie pupy. Odparzoną skórę dobrze goją maści: alantan, linomag czy zawierający tlenek cynku sudocrem. Dobrze jest kąpać maluszka przez kilka dni w jasnoróżowym roztworze nadmanganianu potasu.

Objawy powinny ustąpić po wzmożeniu zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli nie, konieczna jest wizyta u pediatry. Lekarz może przepisać maść również przeciwgrzybiczą, a w razie potrzeby sterydową.

Ciemieniucha

Pojawia się najczęściej między 1. a 3. miesiącem życia w postaci żółtawych łusek na czubku głowy, czasami również na brwiach albo za uszami. Nie jest to skutek niewłaściwej pielęgnacji skóry głowy, tylko intensywnej aktywności gruczołów łojowych skóry dziecka. Ciemieniucha nie swędzi. Należy ją jednak regularnie usuwać.

Co zatem robić? Posmaruj główkę maluszka oliwkę albo specjalnym preparatem na ciemieniuchę i załóż czapeczkę. Po kilku godzinach spróbuj wyczesać łuski delikatną szczotką z włosia. Oliwka rozmiękczy łuski i sprawi, że będą lepiej odchodziły od skóry. Następnie umyj dokładnie główkę dziecka, a gdy zauważysz, że ciemieniucha nie zeszła całkowicie, powtórz zabieg jeszcze raz. Nigdy nie zdrapuj ciemieniuchy ani nie odrywaj łusek. Możesz w ten sposób podrażnić albo uszkodzić skórę głowy. Pamiętaj, że nawracająca, niepoddająca się leczeniu ciemieniucha może być również objawem alergii, najczęściej skazy białkowej.