Definicja związku

Definicja związku

Na pierwszy rzut oka związek to całkiem proste pojęcie: to ty i druga osoba. W czasie randek coś się pomiędzy wami rodzi. Może ci się wydawać, że o relacji mówi się tylko, gdy chodzi o poważną więź. Tymczasem związek wcale nie musi być bardzo zobowiązujący i skomplikowany, chociaż czasem tak to właśnie wygląda. Z drugiej strony, nie musi też być trywialny i płytki. Istnieje wiele rodzajów relacji między najróżniejszymi typami ludzi. Czasem to związki miłosne, czasem nie, czasem udane, a czasem nie…

Związek nie musi być „głęboki”. Może to być dowolny sposób bycia razem. Kształtujesz związek po prostu angażując się.

Warto przyjrzeć się najprostszej definicji związku. Związek (relacja) to nic innego jak wzajemne oddziaływanie minimum dwojga ludzi. W grę wchodzą dowolne osoby – nie tylko w sobie zakochane.

Jeśli myślisz, że pisanie listów pozbawione jest wszelkiego uroku. obejrzyj film Charing Cross Road 84. opowiadający o niezwykłej przyjaźni między mężczyzną i kobietą. W ciągu 30 lat korespondencji dużo dowiedzieli się nawzajem o swoim życiu, rodzinach, marzeniach i przemyśleniach. Właściwie znali się tak dobrze, jakby spędzali ze sobą każdy weekend. Chociaż nigdy się nie spotkali, stworzyli prawdziwie głęboki związek.

Związek składa się z trzech podstawowych elementów: Ciebie, Drugiego człowieka i  Wzajemnego oddziaływania.

W ramach związku angażujesz się do określonego stopnia w relacje z drugą osobą. Istnieje mnóstwo możliwości budowania więzi – randki to tylko jedna z nich (jeśli z właściwą osobą-to jedna z najlepszych). Związki daje się tworzyć na wiele sposobów w najróżniejszych okolicznościach, ale – mówiąc w największym skrócie – niezależnie od metody, coraz lepiej poznajesz drugiego człowieka. Możesz telefonować, wysyłać e-maile, a nawet w staromodny sposób pisywać listy. Korespondencyjne przyjaźnie z ludźmi z dalekich stron często trwają całymi latami i pozwalają doskonale poznać się nawzajem.

Związki to zjawisko naturalne. Kiedy gadasz z kimś o drobiazgach, takich jak praca domowa i czy jadłospis w szkolnej stołówce, zaczynacie lepiej się poznawać. Wszyscy potrzebujemy kontaktów z innymi; wzbogacają one nasze życie – sami tego nie osiągniemy.

Socjologowie i antropologowie mówią, że człowiek to „zwierzę społeczne” – potrzeba przebywania wśród ludzi to część naszej natury.

A co więcej związki dają masę przyjemności. Każda spotkana osoba jest inna, nawet jeśli na pierwszy rzut oka ludzie wydają się do siebie podobni. Wielką zaletą wszelkich imprez i spotkań towarzyskich jest możliwość trafienia na kogoś szczególnego i jedynego w swoim rodzaju. Traktuj je więc jak superzabawę – niekończący się ciąg niespodzianek.

Trzeba wyraźnie powiedzieć, że wszelkiego rodzaju związki wymagają pewnego wysiłku – nie rozkwitną same z siebie. Aby związek się rozwijał, obie strony muszą się o to postarać. Na przykład, niezbędne jest porozumiewanie się – komunikacja w obie strony. Zdarzają się przyjaźnie, które dzięki obopólnym wysiłkom trwają całymi latami. Zwykle każdy wnosi do związku swoje własne sposoby na rozwijanie i podtrzymywanie relacji. W rozdziale 4. znajdziesz informacje o kilku technikach, które mogą pomóc ci stworzyć związek i utrzymać go przy życiu.

Wszystkie związki mają swój początek i etap trwania, a większość ma też koniec. Koniec może oznaczać zarówno dramatyczne sceny wśród krzyku i łez, jak i spokojnie wyszeptane słowa. Nawet jeśli związek trwa całe twoje życie, ciągle się zmienia, ponieważ zmieniacie się oboje, i ty, i bliska ci osoba. W końcu możecie się znaleźć w zupełnie nowym miejscu, dosłownie – w sensie geograficznym albo w przenośni – emocjonalnie. Ponadto w miarę jak dorastasz, zmieniają się także twoje potrzeby dotyczące ludzi. W pewnym momencie w zupełnie naturalny sposób pojawia się pytanie, czy ten związek nadal jest dla ciebie ważny.

Potraktuj imprezę jak przygodę, dzięki której nawiążesz nowe znajomości. Może muzyka i jedzenie będą super albo samo miejsce okaże się odlotowe. Jednak naprawdę o sukcesie (lub klęsce) imprezy decydują tylko ludzie. Dzięki spotkaniom towarzyskim możesz pracować nad istniejącymi już relacjami i tworzyć nowe. Przyjrzyj się każdemu ź gości i spróbuj powiedzieć, co sprawia, że jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju.