Krzywica – kolana koślawe, skrzywienie kręgosłupa

Krzywica – kolana koślawe, skrzywienie kręgosłupa

Krzywica

Niedobór witaminy D czy też złe wchłanianie wapnia i fosforu to jedne z przyczyn mogących doprowadzić do rozwoju krzywicy.

Rola witaminy D

Przez wiele lat krzywica była chorobą występującą bardzo często. Dziś diagnozuje się ją rzadko, głównie dzięki temu, że dzieciom od pierwszych dni życia zaleca się podawanie witaminy D w kroplach. Witamina ta wchodzi również w skład mieszanek mlecznych. Niemniej niedobór witaminy D nie jest jedyną możliwą przyczyną krzywicy. Mogą do niej doprowadzić również inne choroby, związane z zaburzeniami wchłaniania.

Do krzywicy dochodzi, gdy w okresie intensywnego wzrostu dziecka w kościach brakuje wapnia. Jego poziom zależy z kolei od witaminy D, która zwiększa wchłanianie wapnia w przewodzie pokarmowym. W wyniku krzywicy dochodzi między innymi do zniekształceń kości. Na skutki choroby narażone są głównie niemowlęta i małe dzieci.

Rozpoznanie

Uważa się, że jednym z wielu objawów krzywicy jest nadmierne pocenie się główki dziecka, które matki obserwują podczas karmienia niemowlęcia, a także późne zarastanie ciemiączek czy późne ząbkowaniezaparciarozdrażnienie dziecka. Ważne jednak, aby pamiętać, że choroby nie można rozpoznać jedynie na podstawie wymienionych objawów. Przede wszystkim trzeba wykonać badania laboratoryjne, zwłaszcza badania gospodarki wapniowo-fosforanowej, oraz badania radiologiczne.

Skutki

Zniekształcenia kości będące objawem krzywicy mogą pozostawić swój trwały ślad, choć objawy krzywicy ustępują często, gdy zmienia się dieta dziecka, a także wydłuża czas spędzany na powietrzu i słońcu, co sprzyja syntezie witaminy D3 w organizmie. Najczęstsze ślady po krzywicy to: szpotawe lub koślawe kolana (nóżki malca mają kształt litery X lub O), skrzywienie kręgosłupapłaskostopie, a także wady budowy klatki piersiowej czy miednicy.

Zapobieganie

Ochronę przed krzywicą zapewnia przyjmowanie witaminy D, a także właściwa dieta i regularna dawka ruchu na świeżym powietrzu. Pod wpływem działania promieni słonecznych w naszym organizmie dochodzi bowiem do syntezy witaminy D. Jednak w naszym klimacie, szczególnie w okresie od jesieni do wiosny, gdy słońca jest mało, trzeba zadbać o jej uzupełnianie. Warto pamiętać, że odpowiednią dawkę witaminy D dla dziecka określa się indywidualnie.