Lęk – Depresja

Lęk

Lęk nie jest uznawany za objaw depresji, niemniej jednak z obserwacji psychiatrów i psychologów wynika, że wielu chorych stale się czegoś obawia. Na początku chorzy odczuwają delikatny niepokój, którego powodu nie potrafią określić. Z czasem odczuwany lęk jest coraz silniejszy, ale zazwyczaj nie można określić konkretnej przyczyny jego powstawania.
Lęk towarzyszący depresji bywa na tyle silny, że zaburza normalne funkcjonowanie w środowisku. Zdarza się dość często, że choć nie ma dokładnie określonego powodu, z jakiego lęk jest odczuwany, to chorzy określają miejsce jego odczuwania. Nierzadko mówią oni, że strach wypływa z okolic klatki piersiowej.
Podczas rozmowy ze zdrowym człowiekiem mogłoby się wydawać, że tego rodzaju twierdzenia są zupełnie absurdalne, ale warto pamiętać, że w przypadku osób cierpiących na depresje wiele rzeczy niemożliwych staje się możliwymi.

Myślenie depresyjne

Lekarze podkreślają, że depresja może skończyć się śmiercią. Najczęściej jest to śmierć samobójcza. Prowadzą do niej takie objawy jak niechęć do życia, notoryczny i głęboki smutek, a także myśli depresyjne.
Myślenie depresyjne jest najgorszym z powyższych objawów. Chory zaczyna myśleć o większości spraw negatywnie, obwinia się o wiele rzeczy, nawet jeśli nie miał na nie wpływu, drastycznie spada mu samoocena. Nierzadko pojawiają się także myśli będące urojeniami, których w żaden sposób nie można choremu wyperswadować. Częstokroć stają się one niebezpieczne zarówno dla chorego jak i jego najbliższego otoczenia.
Dodatkowym obciążeniem chorych na depresję jest brak wizji przyszłości. Choć na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy każdy z nas planuje przyszłość w różnej perspektywie. Począwszy od tego, co zjemy dziś na obiad, poprzez np. plany na wakacje, a na marzeniach o wnukach kończąc. W przypadku chorych na depresję perspektywa planów zupełnie się zmienia. Najczęściej nie myślą o przyszłości, ponieważ jej dla siebie nie widzą. Ten brak widoków na przyszłość sprawia, że są jeszcze bardziej przygnębieni i skłonni do popełnienie samobójstwa.

Ograniczenie aktywności życiowej

Depresja to choroba, która atakuje bardzo powoli. Często objawy nie są zauważane, ponieważ wyglądają na bardzo naturalne obniżenie nastroju. Niemniej jednak osobie, która okazuje brak zainteresowania zżyciem i smutek dobrze jest lepiej się przyjrzeć.
Jednym z objawów depresji jest ograniczenie aktywności życiowej. Przejawia się ono na wiele różnych sposobów i zazwyczaj wraz z upływem czasu objawy te stopniowo nasilają się. Początkowo pojawia się niechęć do wykonywania niektórych bardziej skomplikowanych czynności np. zamiast ugotować posiłek, chory decyduje się na zakup czegoś gotowego lub zjedzenie kanapki itp.
Z upływem czasu stan ten znacznie się pogłębia i pojawia się problem z wykonywaniem nawet najprostszych czynności. Choremu nie chce się wstać z łóżka, ubrać się a nawet umyć. Dodatkowo pojawia się zmniejszenie wrażliwości na bodźce emocjonalne, prowadzące niekiedy do całkowitej apatii.