Prawdziwe związki

Prawdziwe związki

Moim zdaniem związki to podstawa gry zwanej randkami. Istnieją jednak związki i „prawdziwe” super związki, to znaczy relacje po brzegi wypełnione tym co najlepsze.

Dennis i Susan chodzili ze sobą. Spotykali się przez ostatnie lata podstawówki i przez całą szkołę średnią. Mimo to Dennis wolał więcej czasu spędzać w towarzystwie kolegów i nie chciał się zbytnio angażować. Stopniowo coraz bardziej się od siebie odsuwali. Poszli w końcu na różne uczelnie, znaleźli innych znajomych i wreszcie każde rozpoczęło pracę. Przypadkowe spotkanie, kiedy oboje mieli po 28 lat, sprawiło, że znowu zaczęli się umawiać. Tym razem dobrze do siebie pasowali, żyli w podobnym świecie. Obydwoje zmienili się. Pod pewnymi względami stali się zupełnie nowymi ludźmi, więc mogli się porozumieć w zupełnie nowy sposób. Rozkwitła miłość. Są razem po dziś dzień.

Wśród celów, w których związki powstają, do najważniejszych należy dzielenie przyjemności przyjaźni i podobnego spojrzenia na świat. Udane związki to coś więcej niż wspaniała zabawa. Dzięki nim możemy docenić uroki przebywania w towarzystwie. Dobrze jest czasem pobyć samemu, ale każdy potrzebuje ciepła i nowych bodźców, których źródłem są kontakty z ludźmi. Można się wiele nauczyć, dowiadując się, co inni czują i myślą. Wspólne oglądanie filmu pewnie nie wpłynie na odbiór toczącej się przed twoimi oczami akcji, ale dyskusja po seansie poszerzy twoje horyzonty.

Nawet nieudane relacje mogą być „prawdziwe”, jeśli coś z nich wyniesiesz. Możesz nauczyć się, w jaki sposób budować i podtrzymywać związki, a czego lepiej unikać.

Nawet jeśli jeszcze nie zapisałeś na swoim koncie zbyt wielu randek, masz już duże doświadczenie w dziedzinie związków: masz rodziców, być może rodzeństwo, przyjaciół, kolegów i koleżanki z klasy, sąsiadów. Rzecz jasna nie wszystkie twoje związki są romantyczne. Co więcej niektóre z nich możesz uważać za dość nieprzyjemne i nieudane, ale mimo wszystko to też związki. Z drugiej strony randki stanowią specyficzny rodzaj relacji, u której postaw leży pragnienie bycia z kimś szczególnym w nadziei na miłość.

Nie myśl, że przyjaźń to coś całkowicie oczywistego, co przychodzi bez wysiłku. Trzeba o nią dbać i zabiegać, bo jest bardzo cenna.

Niektóre z twoich związków są żywsze niż inne – zwykle bardziej interesują cię relacje z kimś, z kim przyjaźnisz się od drugiej klasy podstawówki niż z kimś, kogo spotkałeś przed rokiem. Jednakże to, jak długo kogoś znasz, nie zawsze wpływa na „głębokość” związku. Być może zdarzyło ci się mocno zaprzyjaźnić z dopiero co poznaną osobą i to bez najmniejszego wysiłku!

Ponieważ ten poradnik dotyczy randek, szukasz w nim pewnie rad na temat związku romantycznego. Mimo to warto, żebyś przyjrzał się relacjom łączącym cię z członkami rodziny: rodzicami, braćmi, siostrami, macochą, ojczymem i wszystkimi innymi ważnymi dla ciebie osobami. Związki z nimi wpływają na to, kim jesteś i – możesz w to wierzyć lub nie -na to z kim się umawiasz. Pomyśl o relacjach z rodzicami. Na pewno twój związek z matką wygląda teraz inaczej niż dziesięć lat temu. Wtedy była ci potrzebna przy najbardziej podstawowych czynnościach, pomagała nawet przy jedzeniu. Teraz jesteś już dość niezależny i twoje relacje z mamą zmieniły się (nawet jeśli nadal czekasz, aż kupi ci nowy ciuch albo ugotuje obiad). Wcale nie musicie czuć się bardziej od siebie oddaleni, ale z pewnością w miarę upływu lat wasza więź ewoluuje. To samo można powiedzieć o związkach z rodzeństwem, które dorasta razem z tobą.

Zmieniają się twoje relacje z bliskimi. Na każdym etapie rozwoju odbierasz ich inaczej, a oni też widzą cię w innym świetle. Jednak o ile ty masz wrażenie, że wchodzisz w kolejne fazy relacji rodzinnych, im często trudno dostrzec w tobie kogoś więcej niż dziecko.

Inna grupa ludzi, z którymi jesteś w jakiś sposób związany, to dawne sympatie. Poznajesz kogoś, nawiązujesz znajomość, umawiasz się, zrywasz. Taka jest kolej rzeczy. Rozstanie oznacza koniec randek, ale nie koniec pewnego typu relacji, która zawsze będzie trwała, nawet jeśli już się nie angażujesz. To relacja z czymś, co kiedyś istniało! Dawne związki w jakimś stopniu cię ukształtowały, ponieważ ludzie, których spotykasz, wywierają na ciebie wpływ.

Popatrz na sprawę z jaśniejszej strony. Niezależnie od tego, jak nieudana okazała się randka (twoje żarty nie zostały docenione, a ty tak się nudziłeś, że co pięć minut zerkałeś na zegarek), zawsze możesz sprawić, żeby nie był to stracony czas. Zastanów się po prostu, co poszło źle, przemyśl swój wybór i własną postawę. Następnym razem na pewno podejmiesz lepszą decyzję!

Przyjaźń, oprócz tego, że jest jedną z najważniejszych i najbardziej trwałych relacji w życiu, stanowi też dobry grunt pod bardziej romantyczny związek. Nie ma nic wspanialszego niż być najlepszym przyjacielem osoby, którą się kocha.

Czternastoletnia Sally opowiadała mi, jak pewnego razu odwiedził ją kolega ze szkoły. „Byłam taka podekscytowana. Siedzieliśmy w kuchni, gadali i śmiali się. Po raz pierwszy byłam sama z chłopakiem. Bardzo mi się podobał. Wygłupialiśmy Się, jakby nam odbiło, i wtedy niechcący wylałam mu na głowę resztki kartoflanki. No i proszę, ja, poważna nastolatka, która próbuje zaimponować chłopakowi. Ale to pierwsze „sam na sam” w jakiś sposób zmieniło moją osobowość. Na szczęście on tylko oblizał się i zaczął się śmiać razem ze mną”. Dla Sally ważne było to, że niezależnie od wszystkiego zostali przyjaciółmi. Mimo jej niezręczności, chłopak nadal chciał się z nią spotykać.

Jak to odkryła Sally, najszczęśliwsze randki i związki miłosne opierają się na przyjaźni. Udane pary mówią o sobie jako o najlepszych przyjaciołach. Oznacza to, że ludzie ci dorośli do tego, by w swoim towarzystwie niczego nie udawać i służyć sobie nawzajem wsparciem. Cieszy ich świadomość, że istnieje ktoś, kto naprawdę o nich dba. Taki związek, jeśli ma przetrwać, potrzebuje czasu i starania. Dlatego rodzice i starsze rodzeństwo będą ci powtarzać raz po raz: gdy w grę wchodzi coś poważniejszego, spiesz się powoli!

Nie martw się. kiedy relacje zmieniają się, a nawet rozpadają. Pamiętaj, że związek przechodzi przez kolejne etapy: początek, etap rozwoju i czasem również koniec. Zdarza się, że trzeba pogodzić się z faktem, że wraz z upływem czasu związek zmienił się i stracił na ważności. To może zdarzyć się każdemu, takie jest życie.