Randki nastolatków u progu nowego tysiąclecia

Randki nastolatków u progu nowego tysiąclecia

Istota randki też się zmieniła. Twoi pradziadkowie zabiegali przez dłuższy czas o względy wybranki (nazywano to zalotami), podczas gdy już twoi rodzice mogli umawiać się czy „chodzić” z różnymi osobami po kolei.

Obecnie mówi się o wielu różnych typach spotkań. A oto one:
– Sam na sam.
– Kilka par razem.
– Kilka osób nietworzących par.
– W większej grupie; niektórzy w parach.
– W większej grupie i bez par.

W 1957 roku socjolog E.E. LeMasters przyjrzał się randkom w latach 50. Odkrył, że 12- i 13-latki często spotykały się w grupie, 14- i 15-latki czasami umawiały się na randki niezależnie od spotkań ze swoją dziewczyną lub chłopakiem, zaś 16- i 17-latki koncentrowały się głównie na stałych związkach. Studenci wymieniali się znaczkami (taki wpinany znaczek oznaczał „chodzenie” na poważnie) i zaręczali się. Na ślubnym kobiercu często stawały kobiety pomiędzy 19 a 21 rokiem życia oraz mężczyźni między 20 a 24 rokiem.

Układy i modele spotkań zmieniały się, ale zawsze chodziło o tę samą grę, której podstawową zasadą jest chęć poznania lepiej drugiej osoby.

Niezależnie od tego jak randki wyglądają, wiążą się z nimi te same problemy. Na szczęście łatwo się nauczyć radzić sobie z tym wszystkim: jak zaprosić na randkę, jak dać się zaprosić, jakie wnioski wyciągnąć ze spotkania, jaki powinien być następny krok. Podstawowa reguła brzmi: randki to tworzenie związków. Jeśli zrozumiesz zasady tej gry, na pewno ci się powiedzie. Czytaj dalej, a dowiesz się wszystkiego, co potrzebne, aby zrobić pierwszy krok.

Spróbuj spotkań w grupie. Zwykle wyjścia całą paczką są zabawniejsze i mniej stresujące, zwłaszcza jeśli się upewnisz, że ten ktoś, na kim ci szczególnie zależy, też się pojawi. Zawsze możesz liczyć na wsparcie przyjaciół. Będziesz się czuć swobodniej niż na pierwszej randce „w cztery oczy”.

Świat nastolatków to swego rodzaju boisko, gdzie toczy się twoja gra.

Współczesne społeczeństwo różni się od poprzednich pokoleń.

Nastolatki zawsze borykały się z problemami podobnymi do twoich.

Randki pozwalają tworzyć związek.

Tworząc związek, możesz lepiej poznać siebie.

Rewolucja techniczna, dotycząca m.in. sposobów porozumiewania się, zmieniła model randki i budowania związku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *