Randki – pewność siebie

Podtrzymywanie pewności siebie w sytuacjach kontaktu z innymi ludźmi wymaga ciągłego ćwiczenia. Przez całe życie zdobywasz nowe umiejętności. Jako dorosły będziesz musiał dopasować się do nowego miejsca pracy, nowego sąsiedztwa i nowych związków najróżniejszego rodzaju.

Chociaż ty i twoi rówieśnicy pewnie jesteście w różnym stopniu zaawansowani w sztuce umawiania się na randki, wszyscy macie ten sam cel. Chcecie dobrze się bawić i coraz lepiej poznawać ludzi, z którymi się spotykacie. Po co się umawiać? Oto kilka najbardziej oczywistych powodów: To świetna zabawa. Dzięki randkom można lepiej się nawzajem poznać. Dzięki randkom można lepiej poznać samego siebie. Randki sporo uczą o życiu.

Niezależnie od tego jak rozsądnie brzmią powyższe powody i jak naturalne wydają się spotkania tych, którzy się sobie podobają, randki to trudne zadanie. Chociaż w telewizji i w kinie wszystko przebiega tak gładko… Na szczęście mogę ci pomóc w trudnych początkach.

Kiedy potrzebujesz rady, zwróć się do starszego rodzeństwa lub znajomych. Jeśli masz starszych kumpli, którzy najwyraźniej orientują się w tej grze – albo starszego brata lub siostrę – zapytaj ich (pogadaj jak prawie dorosły z prawie dorosłym). Dowiedz się, w jaki sposób nauczyli się umawiać na randki. Pewnie poczują się mile połechtani, że zwracasz się właśnie do nich i z dumą podzielą się swoimi odkryciami!

Rzeczywiście warto myśleć o randkach jako o grze. Tak jak każda dziedzina sportu, ta również ma swoje reguły, zasady, miejsca rozgrywki, sędziów i tradycję. Istnieją sposoby, by sprawdzić, jak sobie radzisz, metody oceny sukcesów i wiele strategii poprawy wyników.

Im częściej chodzisz na randki, tym lepiej poznajesz reguły gry. Jeśli uprawiasz jakiś sport, wiesz, co się dzieje po zakończeniu rozgrywki. Trener i drużyna omawiają mecz, analizują, zastanawiają się, co można było zrobić inaczej. Dzięki temu widać jak na dłoni zalety i słabości każdego gracza i wiadomo, jakie poprawki są konieczne. Wykorzystaj te metody. Po każdej randce przypomnij sobie pokrótce wszystkie szczegóły, żeby zmienić co trzeba, następnym razem poczuć się swobodniej i jeszcze lepiej się bawić. Nie chcę jednak wprowadzać znaku równości pomiędzy rywalizacją sportową a randkami. Przede wszystkim w przypadku randek – w przeciwieństwie do większości dziedzin sportu – nie potrzebujesz żadnych wrodzonych zdolności, aby uzyskać dobre wyniki. Niesamowite jest to, że w tej grze każdy może zostać mistrzem – nie musisz być kimś nadzwyczajnym, czy to pod względem fizycznym, czy społecznym, ani nawet odznaczać się szczególną bystrością lub dowcipem. Randki to supergra: każdy może brać udział, angażując się na tyle, na ile ma ochotę; każdy może się dobrze bawić i każdy może wygrać!

Jak każda gra, randka rządzi się swoimi regułami. Omówię wiele z nich, zaczynając od podstawowych elementów – jak zaprosić na randkę, jak

dobrze się bawić podczas spotkania i jak najlepiej wykorzystać wspólnie spędzany czas. Reguły gry mogą wydawać się trochę skomplikowane, ale podstawy są całkiem proste:

Każdy może grać. Wyobraź sobie działalność, w której wszyscy mogą brać udział i to z coraz lepszym skutkiem. Niepotrzebna jest zgoda innych, aby przyłączyć się do zabawy. Randki to właśnie taka gra. Każdy może uczestniczyć i grać na takim poziomie, jaki mu odpowiada.

Wnosisz do gry własną osobowość. Jedynym wymogiem jest wniesienie do rozgrywki własnej osobowości i stylu bycia. To, jak wyglądasz, jak się zachowujesz, myślisz i mówisz stanowi twój niezbędny ekwipunek. Jesteś niepowtarzalny, co czyni grę tak ciekawą! Do tej zabawy nie potrzebujesz specjalnego stroju. Nie musisz być członkiem drużyny. To sport indywidualny. Liczy się tylko, kim jesteś.

Grasz, kiedy chcesz. Możesz wejść do gry, kiedy tylko zechcesz. Nie ma tu ustalonych terminów rozgrywek i treningów. Podejmujesz decyzję stosownie do tego, co właśnie robisz w życiu, na jakim etapie się znajdujesz. Jeśli zrezygnujesz na jakiś czas, możesz wrócić do gry w dowolnym momencie i zacząć od miejsca, w którym przerwałeś. Nie ma przepisu: „Grasz albo odpadasz!”

Niektórzy z was pewnie oglądali program „Randka w ciemno”. Chłopak musi wybrać z trzech dziewczyn tę. z którą chce się umówić (albo dziewczyna wybiera spośród trzech facetów). Dowcip polega na tym, że podejmuje się decyzję tylko na podstawie odpowiedzi na określone pytania. Tak naprawdę gracz nic nie wie o osobowości i wyglądzie pozostałych uczestników zabawy – dowiaduje się tego wszystkiego dopiero po dokonaniu wyboru. Nie trzeba chyba dodawać, że rezultat decyzji „w ciemno” często bywa zaskoczeniem!

Trening czyni mistrza. Im częściej grasz, tym lepiej ci idzie. Im częściej umawiasz się na randki, tym lepiej się na nich czujesz. Im częściej pokonujesz nieśmiałość, żeby kogoś zaprosić, tym łatwiej przychodzi ci to za następnym razem. I im bardziej różnorodne są twoje randki – pikniki, potańcówki, imprezy, wyprawy na pizzę czy do kina – tym łatwiej zapewnić dobrą zabawę temu komuś wybranemu (no i sobie)!

Najbardziej udane rozgrywki to te, w których zwycięstwo dzielą obie strony. To dość niezwykły rodzaj gry, ponieważ najlepiej dzieje się, gdy obie strony wygrywają! W idealnym świecie nikt nigdy nie przegrałby ani jednej rundy randkowego spotkania. Jednak w rzeczywistości – pewnie już o tym wiesz – ludzie czasem cierpią z powodu złamanego serca i zranionej dumy. Nic się na to nie da poradzić. Dobrze jest jednak wiedzieć, że w przypadku randki nie chodzi o rywalizację, lecz o współpracę, tak abyście obydwoje dobrze się bawili i jednocześnie rozwijali się jako niepowtarzalne jednostki.

W randkach chodzi o tworzenie związku. Szóste podstawowe prawo sztuki umawiania się dotyczy związku jako ostatecznego celu gry. To właśnie dlatego warto grać. Dlatego właśnie ludzie grają. W randkach chodzi o tworzenie związku.

Baw się w randki, ale nie baw się ludźmi. Traktuj tych, z którymi się umawiasz, z szacunkiem i zachowuj się wobec nich uczciwie. Pamiętaj, że w tej grze nie chodzi o zdobywanie punktów czyimś kosztem. To nie tak, że jedna strona wygrywa, a druga przegrywa. Rywalizujesz tylko ze sobą. aby coraz lepiej grać!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *