Zdobywanie przyjaciół

Zdobywanie przyjaciół

Chociaż chcesz utrzymać w przyjaźni względną równowagę, możesz swobodnie zaprzyjaźniać się i umawiać z najróżniejszymi ludźmi, zwłaszcza, że nastolatki z reguły ciągle szukają odpowiedzi na pytanie: kim jestem? Nie bój się nawiązywać kontaktów z ludźmi, niezależnie od ich narodowości, pochodzenia, zamożności. W szczególności zaś szukaj ludzi, którzy mają inne niż ty zainteresowania i hobby. Nie ma nic bardziej ekscytującego niż uczenie się od rówieśników, którzy czymś się pasjonują.

Przypomnij sobie, że jedna z podstawowych zasad randek mówi, że to bardzo demokratyczna dziedzina życia – każdy może grać w tę grę. Więcej dowiesz się o sobie i innych, jeśli nie będziesz się ograniczać do przyjaźni wyłącznie z ludźmi podobnymi do ciebie. To dotyczy także randek, chociaż na początku łatwiej umawiać się z kimś, kto pochodzi z tego samego środowiska co ty. Mimo to możesz nawiązywać przyjaźnie z najrozmaitszymi osobami.

Próbuj nawiązywać znajomość z ludźmi różnego pochodzenia. Dzięki temu poznasz inne kultury, gusta, zwyczaje. To wspaniała okazja, żeby dowiedzieć się czegoś nowego!

Kiedy już stworzysz związek, musisz poświęcić trochę czasu i energii na podtrzymywanie go. Relacje między przyjaciółmi toczą się własnym torem, ale trzeba się trochę wysilić, żeby je budować i odświeżać. Podstawowa zasada głosi: nigdy dość dbałości o drugiego człowieka.

Ważne, aby obie strony wiedziały, co starają się stworzyć – przyjaźń

i chodzenie ze sobą wymagają sporego wysiłku. W miarę upływu czasu możesz zacząć się nudzić. Weź wtedy sprawę w swoje ręce i szukaj nowych sposobów na dobrą zabawę ze starym przyjacielem. Wynajduj nowe tematy, dziel się swoimi przemyśleniami. Nigdy jednak nie zakładaj, że samo to, że to twój związek (przyjaźń czy romans), wystarczy, aby trwał wiecznie. Obydwoje musicie starać się i angażować, inaczej związek nie ma szans.

Przez resztę życia będziesz nawiązywać przyjaźnie, tworzyć i podtrzymywać nowe związki. Może pozostaniesz wierny tym samym przyjaciołom przez całe lata, a może nie. To kwestia indywidualna. Pamiętaj jednak: żaden związek nie jest miernikiem wartości ani twojej, ani tego drugiego człowieka. Związki ulegają zmianom, taka już ich natura. Czasem zresztą na lepsze!

Nie zakładaj, że to przez ciebie (albo dlatego, że nie jesteś go wart) związek zmienia się lub rozpada. Zwykle nie ma w tym niczyjej winy. Po prostu dwoje ludzi, którzy kiedyś myśleli, że łączy ich wiele wspólnego, już do siebie nie pasuje. Kiedy coś takiego ci się przydarzy – a nikogo to nie ominie – pogódź się z rzeczywistością. Jeśli możesz dzięki temu nauczyć się czegoś o swoim zachowaniu i o potrzebie dbania o związek, to tym lepiej.

Musisz zwracać uwagę na swoje układy z innymi, Może czasem trzeba będzie zastanowić się, na jakim etapie się znajdujesz, kim jesteś i czy osoba, z którą się spotykasz, odpowiada twoim wymaganiom. Jeśli tak, traktuj wasz związek z szacunkiem i cały czas staraj się o niego dbać. Niektóre związki trwają tylko kilka dni, inne przez całe życie. Jednak nawet te najkrótsze mogą ci bardzo wiele powiedzieć o twoich pragnieniach i tym, co cię uszczęśliwia.

Skoro już przyjrzałeś się światu nastolatków, upewniłeś się, że każdy może grać w randki i poznałeś podstawowe zasady umawiania się, nadszedł czas, żeby zobaczyć przebieg samej rozgrywki. Z następnych rozdziałów dowiesz się więcej o „chodzeniu” – jak być w związku, podtrzymywać go i zakończyć.

To musisz wiedzieć!
Poznanie samego siebie jest niezbędne do tworzenia i podtrzymywania udanych związków.
Umiejętność pielęgnowania przyjaźni to pierwszy krok w nauce tworzenia udanego związku miłosnego.
Kompromisy dotyczące wartości i celów życiowych oraz tłumienie własnej osobowości, aby się do kogoś dopasować, nie służą ani tobie, ani związkowi.
Umiejętność mówienia i słuchania to podstawa rozwijania i podtrzymywania związków.
Uzależnianie samooceny od tego, czy zdołasz utrzymać związek, jest błędem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *