Zerwania nie są łatwe

Zerwania nie są łatwe.

Wiesz już, jak to jest być w związku, który się rozwija od pierwszego telefonu do regularnych spotkań. Nabrałeś pewności siebie, jeśli idzie o randki i relacje z odmienną płcią. Teraz jednak zaczynasz się bać, bo związek już nie daje ci takiej satysfakcji i czujesz, że lepiej to skończyć. Albo masz wrażenie, że twoja „druga połowa” zdąża w tym kierunku. Nie rozpaczaj! Pewnie przeżyjesz zakończenie jeszcze wielu związków, nim ostatecznie znajdziesz tę właściwą osobę. Takie jest życie. W tym artykule pomogę cię przejść przez ten trudny okres w sposób jak najmniej bolesny.

Od razu musisz pogodzić się z faktem, że jeżeli myślisz o kimś naprawdę poważnie, to zerwanie nie będzie łatwe. Nie ma sensu minimalizować bólu i zawodu, skoro tak właśnie czujesz. W końcu dopiero co byliście parą, zależało ci na drugiej osobie i uwielbiałeś z nią przebywać. Zdarza się, że pozostajecie przyjaciółmi, nawet jeśli już nie chodzicie ze sobą. Czasem okazuje się jednak, że poraniliście się tak bardzo, że nie można przejść nad tym do porządku dziennego i dalej się przyjaźnić. Niezależnie od sytuacji, po zerwaniu przynajmniej przez jakiś czas obydwoje będziecie zdołowani.

Psychologowie twierdzą, że najważniejsze przyczyny stresu to wielkie zmiany, na przykład: zmiana szkoły, przeprowadzka, rozwód rodziców. Stresującą sytuacją jest także zerwanie z kimś, z kim się przez dłuższy czas spotykasz. Nawet jeśli związek źle się układał, było coraz gorzej, brakuje ci tego, co kiedyś było. Wiedz po prostu, że w tej sytuacji masz wszelkie prawo fatalnie się czuć.

Nie będę ci mówiła, że nic nie trwa wiecznie. Chociaż to szczera prawda, uświadomienie jej sobie nie przyniesie ci ulgi w trudnych chwilach. Jednakże w większości przypadków, zwłaszcza jeśli chodzi o nastolatki, związki kiedyś się kończą. I dzieje się to w jeden z poniższych sposobów:
Obydwoje uważacie, że powinniście zostać tylko przyjaciółmi albo przynajmniej chcecie rozluźnić wasz związek.
Tylko ty chcesz zakończyć wasz związek.
Tylko twoja sympatia chce zakończyć wasz związek.
Obydwoje chcecie zakończyć związek.
Ktoś z zewnątrz chce, aby wasz związek przestał istnieć.
Każda z tych możliwości wymaga osobnego rozpatrzenia.

Bywają związki, które rozwijają się w zbyt szalonym tempie, przez co jedna ze stron (co najmniej jedna) zaczyna czuć się niezręcznie. Czasem dochodzisz do wniosku, że jesteś jeszcze zbyt młody, żeby tak się wiązać albo po prostu nie chcesz się w tym momencie angażować. Może masz ochotę poznać innych ludzi i sprawdzić, czego ci brakuje do szczęścia!

16-letnia Peggy stwierdziła, że związek z Paulem stał się zbyt poważny. Nie było jej z tym łatwo, bo naprawdę lubiła Paula, ale chciała też zobaczyć, jak to jest spotykać się z innymi chłopakami. Wydawało jej się, że mogłoby to być ciekawsze, bardziej emocjonujące. Postanowili z Paulem, że nieco przystopują i zaczną umawiać się z innymi. Podczas tych nowych randek Peggy odkryła, co najbardziej ceni w chłopaku. Paul właśnie to miał. Znowu zaczęli się spotykać i trwało to do końca szkoły średniej, kiedy to każde ruszyło swoją drogą.

Nie znaczy to, że musisz, jak Dorotka w filmie Czarnoksiężnik z krainy Oz, uciec na kraj świata i przeżyć niezwykłe przygody, żeby dojść do wniosku, że w domu najlepiej. Umawiasz się na randki po to, żeby dowiedzieć się kim jesteś, a w tym często pomagają kontakty z różnymi ludźmi. Istnieje jednak pewne ryzyko, które trzeba wziąć pod uwagę, jeśli chcesz spotykać się z innymi: może osoba, z którą się rozstajesz, jest właśnie tą jedyną. Ryzykujesz, że znajdzie sobie kogoś innego w czasie waszej przerwy. Może się okazać, że kiedy po okresie poszukiwań zechcesz powrócić, nie będzie już do kogo.

Chyba najtrudniej bywa, gdy decyzja o zerwaniu albo zwolnieniu tempa nie jest obopólna. Jeśli to ty ją podejmujesz, musisz powiedzieć swojej sympatii, że nie chcesz się już spotykać. A to nie jest łatwe. Jeszcze gorzej, gdy twoja „druga połowa” dochodzi do takiego wniosku. Najlepiej jest kiedy obydwoje widzicie, że trzeba z tym skończyć. Chociaż mogłoby się wydawać, że łatwiej jest, kiedy jedno z was bierze na siebie ostateczną decyzję o zerwaniu, i tak obydwoje przeżyjecie sporo bólu.

No i jeszcze trzeba pamiętać o pewnej bardzo trudnej sytuacji. Czasem ktoś z zewnątrz naciska, abyście ze sobą zerwali, na przykład rodzice decydują, że nie powinniście się dłużej widywać. W takim przypadku musicie niezwykle ostrożnie ocenić wszystkie powody i jeśli uznacie konieczność rozstania, zróbcie to jak najdelikatniej.

Zanim podpowiem ci, jak zrywać, dobrze by było, abyś wiedział po czym poznać, że związek zbliża się do końca, zanim rzeczywiście zrobi się nieprzyjemnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *