Związek – przyjaciel

Związek – przyjaciel

Jest takie stare powiedzenie: „Chcesz mieć przyjaciół, bądź przyjacielem”. To dobra okazja, abyś przemyślał swoje cele i sprawdził, czy potrafisz wnieść do związku to wszystko, czego oczekujesz od innych. A przynajmniej żebyś zbadał, czy twoje oczekiwania co do przyjaźni bardzo różnią się od nadziei innych ludzi.

To wcale nie takie trudne. Zwykle uważa się, że przyjaciele dzielą swoje zainteresowania albo wręcz przeciwnie – w ciekawy, intrygujący sposób różnią się od siebie. Musisz tylko przyjrzeć się sobie w kategoriach przyjaźni i przemyśleć własne wymagania:

Czego oczekujesz od przyjaciela?

Czy są w twoim najbliższym otoczeniu ludzie, którzy nadają się na twoich przyjaciół?

Czy poza twoim najbliższym otoczeniem są ludzie, z którymi miałbyś ochotę się zaprzyjaźnić?

Nie chcę przez to powiedzieć, że przyjaźń nie powinna ewoluować. Możesz należeć do paczki najlepszych kumpli, ale z czasem zapragnąć przyjaźni bardziej „na wyłączność”, bo większą przyjemność daje ci spędzanie czasu tylko we dwójkę.

Jeden z ulubionych dowcipów mojego teścia, aktora wodewilowego, opowiada o trwałości niektórych przyjaźni. Jest sobie dwóch kumpli, Dave i Bob. Dave mówi do Boba: „Zostaniemy przyjaciółmi do końca!” Na to Bob: „Pożycz mi pięć dolców”. To koniec” – odpowiada Dave.

W większości wypadków w przyjaźni panuje pewnego rodzaju „sprawiedliwy podział”, oparty na uczuciu wzajemnego podziwu i przyjemności z przebywania razem. Nie znaczy to, że wszystko, co dzieje się między wami, opiera się na absolutnej równości, ale całkowicie jednostronna przyjaźń bywa zwykle dość denerwująca przynajmniej dla jednej z osób zainteresowanych, a często dla obydwu. Ten, kto jest bardziej zaangażowany, może poczuć się lekceważony, a nawet wykorzystywany.

Co powinieneś zrobić, jeśli oczekiwania twoich przyjaciół nie przystają do twoich? Masz cztery możliwości:
Zmień swoje oczekiwania.
Zachęć swoich przyjaciół do zmiany.
Zaakceptuj przyjaźń taką, jaka jest i ceń za to, co wnosi do twojego życia.
Ruszaj szukać dalej.

Najważniejsze to nie godzić się na kompromisy w najważniejszych dla siebie sprawach i nie tłumić własnej osobowości po to, żeby ktoś nas zaakceptował. Budowanie przyjaźni to proces trwający całe życie. Musisz trochę poeksperymentować, zanim się dowiesz, co ci rzeczywiście pasuje.

Nie oczekuj, że inni zmienią się dla ciebie. Zauważ jednak, że w związku obydwie osoby wpływają na siebie i przez to kształtują się nawzajem – choćby odrobinę. Tak naprawdę do tego typu „wymiany” dochodzi w najtrwalszych przyjaźniach, więc nie martw się, jeśli na początku nadajecie na trochę różnych falach.

Nie można też lekceważyć problemu popularności i „paczek”. Tak jest w każdej szkole. Należysz do śmietanki towarzyskiej? Dążysz do tego? Jak bardzo ci na tym zależy?

Zastanawiałeś się kiedyś, co sprawia, że niektórzy z twoich rówieśników są tak bardzo popularni? Zwykle inni uważają ich za wzór do naśladowania, bo:
Świetnie wyglądają.
Są dobrzy w sporcie.
Są pewnie siebie.
Są bystrzy.
Umieją być na luzie (albo przynajmniej sprawiać takie wrażenie).
Mają silną osobowość.
Dobrze się ubierają.
Wiedzą, jak zdobyć przyjaciół.

Te cechy z pewnością przyciągają, ale wiele z nich nie jest wcale potrzebnych do zwarcia przyjaźni albo do „chodzenia” – nigdy o tym nie zapominaj! Jeśli zależy ci, żeby należeć do szkolnej śmietanki towarzyskiej, a jeszcze ci się to nie udało, pomyśl jak zaprezentować światu swoje największe zalety. Pokaż się od najmocniejszej strony, zabłyśnij czymś, a zyskasz na popularności szybciej, niż się spodziewasz.

W międzyczasie spróbuj poznać wspaniałą sztukę porozumiewania się – najważniejszą z umiejętności potrzebnych podczas randki.