Witamina K

Rozwój niemowlaka – objawy braku witaminy K

Witamina K

Pełni ważną rolę w procesie krzepnięcia krwi, a jej niedobór zwiększa ryzyko krwawień w okresie noworodkowo-niemowlęcym.

W pierwszych dniach życia noworodka mogą się ujawnić krwawienia z pępka, z przewodu pokarmowego, błon śluzowych, a nawet krwawienia do ośrodkowego układu nerwowego.

Aby im zapobiec, wszystkim zdrowym, urodzonym o czasie noworodkom podaje się jeszcze w szpitalu witaminę K (zazwyczaj 0,5 mg domięśniowo).

Zgodnie z zaleceniami, podawanie witaminy K należy kontynuować w domu od 8. dnia życia do końca 3. miesiąca życia dziecka, zapobiegając w ten sposób możliwym późnym krwawieniom z niedobory witaminy K. Dotyczy to noworodków i niemowląt karmionych piersią. Mleko matki zawiera bowiem jedynie niewielkie ilości witaminy K. Zalecana dawka to 25 µg na dobę.

Mleka modyfikowane zawierają wystarczającą ilość witaminy, dlatego gdy maluch od urodzenia karmiony mieszanką nie musi dodatkowo przyjmować witaminy K w kroplach.

Maluchom karmionym w sposób mieszany, tzn. zarówno mlekiem mamy, jak i mlekiem modyfikowanym, dodatkową dawkę witaminy K ustala się po konsultacji z pediatrą.

Witaminę K można podawać jednocześnie z witaminą D.