Pielęgnacja pępka noworodka

Pielęgnacja pępka noworodka – porady dla rodziców

Pielęgnacja pępka noworodka

Pępek noworodka goi się szybciej dzięki odpowiedniej pielęgnacji. Aby nie doszło do infekcji, miejsce po odcięciu pępowiny trzeba jak najczęściej wietrzyć i osuszać. Odcięcie pępowiny i zaciśnięcie jej końcówki powoduje, że tworzy się kikucik. Początkowo jasny, po kilku dniach czarnieje, usycha i w końcu odpada. Jego pielęgnacja wywołuje nierzadko obawy u młodych rodziców. Niepotrzebnie. Kikut pępowinowy nie jest unerwiony, a wszelkie zabiegi wokół niego na pewno nie wywołują u maluszka bólu.

Nowe zalecenia

Od 2010 roku zaleca się tzw. suchą pielęgnację kikuta pępowinowego. Nowe zalecenia są zbliżone do zaleceń WHO obowiązujących w krajach rozwiniętych. Podstawą zmian są natomiast wyniki wielu badań naukowych przeprowadzonych na odpowiednio dużej populacji noworodków.

Sucha pielęgnacja pępka polega na umyciu kikutka wodą i mydłem, gdy zostanie on zabrudzony kałem lub moczem, oraz dokładnym osuszeniu go i nieprzykrywaniu pieluszką, aby zapewnić dostęp powietrza. Nie powinien budzić niepokoju mało przyjemny zapach pępka oraz obecność śluzowatej wydzieliny wokół nasady kikuta.

Przemywanie

Do przemywania pępka najlepiej używać jałowych gazowych wacików albo patyczków higienicznych. Nie należy się bać unoszenia kikuta delikatnie do góry. Umożliwi to oczyszczenie każdej fałdki i zakamarka wokół pępka.

Wietrzenie i podwijanie pieluszki

Bakterie rozwijają się najlepiej w wilgotnym i ciepłym środowisku, dlatego wietrzenie pępka również przyśpiesza jego gojenie. Przez kilka dni, zanim kikut nie odpadnie, dobrze jest również starać się nie moczyć go podczas kąpieli malucha. Jeśli jednak kikut zamoczy się, nie należy się denerwować, tylko delikatnie go osuszyć. Gojenie pępka trwa zwykle 10-14 dni. W tym czasie przy ubieraniu dziecka warto wywijać brzegi pieluszki, aby nie uciskała i nie podrażniała pępka. Samemu nie wolno nigdy odrywać kikutka. Gdy będzie wystarczająco suchy, odpadnie sam.

Pilnie do lekarza

Jeśli miejsce jest zaczerwienione, z pępka wydziela się ropna wydzielina lub brzydki zapach, konieczny jest szybki kontakt z lekarzem. Takie objawy świadczą o rozwoju stanu zapalnego i wymagają natychmiastowej interwencji, aby nie dopuścić do zakażenia organizmu.