Władza rodzicielska przy rozwodzie.

Władza rodzicielska przy rozwodzie.

Utarło się, że po roz­wo­dzie dzieci zostają z matką. Tra­dy­cja i prak­tyka w Pol­sce powo­duje, że jest to naj­częst­szy spo­sób roz­strzy­gnię­cia sądów w tym przedmiocie.

Mówi się: „dzieci i ryby głosu nie mają”- a jed­nak nie!

Przed roz­strzy­gnię­ciem w przed­mio­cie wła­dzy rodzi­ciel­skiej– zwłasz­cza przed roz­strzy­gnię­ciem, któ­remu z rodzi­ców powie­rzyć jej wyko­ny­wa­nie, a któ­remu ogra­ni­czyć, sąd powi­nien usta­lić w jakich warun­kach dziecko będzie prze­by­wać. Sąd ma do tego odpo­wied­nie moż­li­wo­ści: wywiad kura­tora, opi­nia ośrodka– tzw. RODKa, opi­nia psychologa.

Jed­nak w mojej oce­nie naj­istot­niej­szy spo­sób, a chyba nieco zapo­mniany– sąd może wysłu­chać dziecko, jeśli na to pozwala jego roz­wój umy­słowy i sto­pień doj­rza­ło­ści. Sta­nowi o tym wprost art. 57 § 2 KPC oraz art. 12 Kon­wen­cji o pra­wach dziecka.

Co wię­cej– wysłu­cha­nie takie musi się odbyć poza salą sądową.

Dzi­siaj dzie­ciaki już od pierw­szych klas szkoły pod­sta­wo­wej mają swoje komórki, wydają setki zło­tych na play sta­tion i inne gadżety, gra­nica wystar­cza­ją­cej wie­dzy i roze­zna­nia obniża się z roku na rok.