WPŁYW ALKOHOLU NA BADANIA SPRAWNOŚCI INTELEKTUALNYCH

WPŁYW ALKOHOLU NA BADANIA SPRAWNOŚCI INTELEKTUALNYCH

Przedstawione powyżej badania wykazują, że alkohol jest czynnikiem, który zmniejsza wydajność i jakość pracy fizycznej. Mówiliśmy też już o tym, jak szkodliwe jest jego działanie dla pracy telegrafistów, lotników, kierowców.

Przyjrzyjmy się teraz działaniu alkoholu na procesy związane z pracą intelektualną.

UWAGA

Goldberg przeprowadził badania uwagi za pomocą testu Bourdona. Badany otrzymuje arkusz papieru z wydrukowanymi rzędami liter, spośród których musi wykreślać pewne litery w określonych zestawieniach z innymi literami. Oblicza się następnie ilość liter wykreślonych poprawnie oraz ilość błędów. Nawet małe ilości wypitego alkoholu powodowały u badanych wyraźne zmniejszenie koncentracji uwagi i zwiększenie się ilości błędów. Amerykanie Neuman, Fletcher i Mason przeprowadzili badania uwagi innymi metodami na 150 osobach i stwierdzili, że po wypiciu alkoholu uwaga rozprasza się wyraźnie.

PAMIĘĆ

Profesor Vogt z uniwersytetu w Oslo badał wpływ alkoholu na proces zapamiętywania. Mierzył on czas potrzebny do bezbłędnego zapamiętywania 25 wierszy Horacego. Badania prowadził na sobie, czasami nie używając alkoholu, czasami wypijając pewne jego ilości. Ilości alkoholu nie były jednakowe we wszystkich doświadczeniach. Wyniki badań potwierdziły wyraźnie, jak ogromnie pogarsza zapamiętywanie tekstu wypicie nawet niewielkich ilości alkoholu.

KOJARZENIE

Amerykański psycholog Hollingwort wykazał, że zdolność szybkiej orientacji w dobieraniu odpowiednich pojęć (np. przeciwieństw do wyrazu smutny, itp.) pogarsza się po wypiciu połowy małego kieliszka wódki

(whisky) o 29%, a zwiększenie porcji alkoholu dwu- lub trzykrotne pogarsza wyniki aż o 52%.

W Szwajcarii przeprowadzono na młodzieży w wieku ok. 17 lat następującą próbę: 20 chłopców podzielono na dwie grupy. Obie grupy miały za zadanie wykonać określone działania arytmetyczne w pamięci i zapisać wyniki na kartkach. Jedna z tych grup podczas kolejnych badań nie piła alkoholu. W drugiej grupie natomiast badani pili kufel lub dwa kufle piwa, po czym zaczynali pracować, ale nie natychmiast, tylko w różnych okresach czasu w zależności od doświadczenia. Okazało się, że grupa nie pijąca miała zawsze lepsze wyniki niż grupa pijąca. W miarę czasu, jaki upływał od wypicia piwa, wyniki pogarszały się wyraźnie.

Wyniki tej próby były następujące:

Dr Schmidt prowadził podobne badania przez szereg dni na sobie samym. Pracował w różnych porach dnia, spożywając różne ilości alkoholu pod różnymi postaciami. Okazało się, że w miarę zwiększania dawek alkoholu ilość prawidłowo rozwiązywanych działań w zakresie dodawania systematycznie malała. Po przerwaniu 12-dniowego okresu prób, przy których pił alkohol stopniowo z dnia na dzień wyniki pracy poprawiały się, osiągając jednak najlepszy poziom dopiero po 6 dniach.

BADANIE ZABURZEŃ CZYNNOŚCI MÓZGU

Badacz francuski Chardou przeprowadził badania zaburzeń elektro-encefalograficznych pod wpływem małych dawek alkoholu. Elektroencefalografia jest to metoda badania zaburzeń czynności mózgu za pomocą aparatu rejestrującego prądy czynnościowe mózgu. Badanymi byli studenci. Okazało się, że przy poziomie alkoholu we krwi przekraczającym 0,25‰ wszyscy badani mieli zmiany w zapisie elektroencefalografu, z tym że zmiany nasilały się w miarę wzrostu stężenia alkoholu we krwi. Wnioski z tych badań były następujące: nawet tak pozornie małe dawki alkoholu mają wyraźnie własności zaburzania wielu ważnych funkcji nerwowo-psychicznych człowieka i upośledzania jego sprawności psychofizycznej; powodują one spadek koncentracji uwagi, zaburzenia sprawności osądu i krytycyzmu, zmniejszają zdolność pojmowania i przyswajania, upośledzają poczucie upływania czasu. Zaburzenia te — zwłaszcza osądu i krytycyzmu — są tym groźniejsze, że towarzyszy im realne upośledzenie sprawności zmysłów, niedostrzegalne nie tylko dla samych badanych, ale również nieuchwytne w badaniach klinicznych.

Wszystkie przytoczone powyżej badania wykazują jasno, że nawet małe dawki alkoholu, uważane dotychczas za nieszkodliwe mają poważny wpływ na działanie człowieka.