Niepewne zabezpieczenie alimentów

Niepewne zabezpieczenie alimentów.

Zabez­pie­cze­nie ali­men­tów w trak­cie trwa­nia postę­po­wa­nia sądo­wego jest bar­dzo przy­datne, umoż­li­wia bowiem zaspo­ko­je­nie potrzeb dziecka przed wyda­niem i upra­wo­moc­nie­niem się wyroku (o rozwód/​o ali­menty). Pozwala także zacho­wać płyn­ność finan­sową tego z rodzi­ców, który opie­kuje się dzieckiem.

Przy­po­mnę, że zgod­nie z art. 743 § 1 k.p.c. posta­no­wie­niu o zabez­pie­cze­niu ali­men­tów sąd nadaje klau­zulę wyko­nal­no­ści z urzędu, co ozna­cza, że możemy w zasa­dzie od razu udać się do komor­nika i żądać przy­mu­so­wego wyko­na­nia posta­no­wie­nia w dro­dze egzekucji.

Należy jed­nak pamię­tać, że kwota zabez­pie­czo­nych ali­men­tów może w pew­nych sytu­acjach pod­le­gać zwrotowi.

Dzieje się tak, gdy orze­cze­nie koń­czące postę­po­wa­nie zasą­dza kwotę niż­szą od zabez­pie­czo­nej lub też gdy powódz­two o ali­menty zostaje oddalone.

Wów­czas powstaje obo­wią­zek zwrotu odpo­wied­nio: kwoty sta­no­wią­cej róż­nicę mię­dzy zabez­pie­cze­niem a kwotą zasą­dzoną bądź w przy­padku odda­le­nia powódz­twa — całej wyeg­ze­kwo­wa­nej kwoty.

Zgod­nie bowiem z utrwa­loną w tym zakre­sie linią orzecz­ni­czą, strona która egze­kwuje świad­cze­nie na pod­sta­wie posta­no­wie­nia o zabez­pie­cze­niu, powinna liczyć się z obo­wiąz­kiem zwrotu tego świad­cze­nia, ponie­waż jest to orze­cze­nie nie­pra­wo­mocne. Prze­są­dziła o tym Uchwała Sądu Naj­wyż­szego z dnia 3 paź­dzier­nika 1972r., sygn. akt: III CZP 53/​72.

Z uza­sad­nie­nia tej uchwały wynika, że pozwany w spra­wie o ali­menty może doma­gać się zwrotu uprzed­nio zabez­pie­czo­nych i wyeg­ze­kwo­wa­nych kwot po pra­wo­moc­nym odda­le­niu powództwa.

Pozwa­nemu przy­słu­guje wów­czas rosz­cze­nie zwrotne zarówno prze­ciwko mało­let­niemu dziecku (na pod­sta­wie prze­pi­sów o bez­pod­staw­nym wzbo­ga­ce­niu) jak i prze­ciwko rodzi­cowi, który w spra­wie o ali­menty repre­zen­to­wał mało­let­nie dziecko jako przed­sta­wi­ciel usta­wowy. W przy­padku rodzica pod­stawą prawną zwrotu zgod­nie z powo­ły­waną uchwałą będzie art. 140 k.r.o.