Nowe czasy nastolatków

Nowe czasy nastolatków

Świat współczesnych nastolatków wymaga wzięcia pod uwagę kilku nowych, stale obecnych elementów. Samochód, symbol swobody, to ważny czynnik w życiu wielu młodych ludzi. Tak samo jak pieniądze. Nastolatki zyskały pewną niezależność finansową – same zarabiają i same wydają. Również rodzina, która nadal stanowi ważną część życia nastolatka, zmieniła się. Ponieważ coraz częściej oboje rodzice pracują, jej tradycyjny model uległ zmianie. No i jeszcze techniczne usprawnienia ostatnich dziesięcioleci, które nieprawdopodobnie ułatwiły porozumiewanie się. Warto przyjrzeć się po kolei wszystkim tym elementom.

Samochód

Jeśli przypominasz swoich rówieśników, to pewnie z niecierpliwością oczekujesz dnia, kiedy w końcu zrobisz prawo jazdy. To milowy kamień w życiu nastolatka. Oznacza wolność, dojrzałość, poważne osiągnięcie i – rzecz jasna – odpowiedzialność.

Mówi się, że właściciele kochają swoje samochody. Nastolatki nie stanowią tu wyjątku. Zwykle doskonale prowadzą, mają wspaniały refleks i -ponieważ są świeżo upieczonymi kierowcami – świetnie znają przepisy ruchu drogowego. Ale brakuje im doświadczenia, na którego zdobycie potrzeba czasu i praktyki. Jazda w towarzystwie stanowi osobny problem. Albo ponosisz odpowiedzialność jako kierowca – musisz bezpiecznie dowieźć tego, kto z tobą podróżuje, albo jako pasażer masz obowiązek zadbać o swoje bezpieczeństwo. Właściwa ocena sytuacji to podstawowa sprawa.

Pieniądz rządzi światem

Nastolatki chętnie przepuszczają forsę na najróżniejsze rzeczy, a to znaczy, że ciągle jej potrzebują. Może masz pieniądze, bo sam je zarobiłeś, a może dostajesz od rodziców kieszonkowe. Niektórzy dostają po parę złotych za wykonywanie drobnych prac w domu, na przykład za wynoszenie śmieci. Inni muszą zdrowo się gdzieś napocić popołudniami, wieczorami albo w weekendy. Otrzymywanie wynagrodzenia za pracę to sposób, w jaki większość ludzi zarabia na życie.

Na szczęście nastolatki mają teraz szansę znaleźć sobie jakieś płatne zajęcie. Niektóre fast-foody i sklepy płacą im całkiem przyzwoicie. Obecnie młodzież pracuje latem w najróżniejszych miejscach. Może to nie jest wymarzona robota, ale za to przedsmak dorosłego życia i dobry sposób na zdobycie gotówki.

Według badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych, twoi amerykańscy rówieśnicy tylko w 1999 roku wydali 153 miliardy dolarów. Ta olbrzymia suma świadczy o wpływie nastolatków na ekonomię.

Krąg rodzinny

Znaczna część twojego życia wiąże się z rodziną. Pewnie masz rodziców, rodzeństwo albo innych bliskich, z którymi mieszkasz i spędzasz sporo czasu. Tak samo jak to bywa w przyjaźni, z rodziną nie zawsze układa ci się najlepiej. Dorośli mogą mieć wobec ciebie pewne oczekiwania, różne od twoich własnych. No i narzucają ci swoje zasady.

Zasady te zwykle wiążą się z wartościami, którym hołdują rodzice. Niektóre z nich mają związek z religią, inne przekazywane są w waszej rodzinie z pokolenia na pokolenie, a jeszcze inne wypływają z życiowych doświadczeń twoich staruszków. Pewnie nie raz, nie dwa sami wpakowali się w niezłe tarapaty!

Supertechnika

Technika wpływa na wszelkie dziedziny życia. Zwróć uwagę, jak ciągle korzystasz z „rewolucji komunikacyjnej”: spotykasz się online, rozmawiasz online, kłócisz się online. Niektórzy dorośli podobno nawet oświadczają się online. A co powiesz na swatanie przez Internet? Według badań z 1999 roku przeciętny nastolatek pięć godzin tygodniowo spędził na randkach, osiem na spotkaniach z przyjaciółmi, sześć na rozmowach telefonicznych i cztery w Internecie. Około 45% nastolatków ma w domu dostęp do sieci.

A korespondencja za pomocą e-maila? Pamiętaj tylko, że wszystko, co piszesz, zostaje zapamiętane, więc myśl, zanim z czymś wyskoczysz.

Nigdy nie pisz w e-mailach tego, czego nie powinny czytać osoby postronne. E-maile nie różnią się specjalnie od tradycyjnych listów, tyle że korespondencja elektroniczna jest szybsza. Pamiętaj, że wyznajesz uczucia i składasz obietnice na piśmie. Uważaj, co piszesz!

Bądź otwarty na kontakty z rodzicami, zwłaszcza jeśli idzie o poznawanie wartości, w które oni wierzą. Tylko wtedy zdołasz zrozumieć ich reguły gry i oczekiwania wobec ciebie. Może nie zawsze będziesz się ze wszystkim zgadzać, ale dobrze jest wiedzieć, co rodzice myślą.

Seks i miłość

Seks i miłość to niekoniecznie to samo! Twoje ciało przechodzi teraz wielkie zmiany. Dorastasz, stajesz się człowiekiem, który dobrze się czuje ze swoją seksualnością. Ale czasem sprawy się komplikują. Ulegasz emocjom, których zwyczajnie nie rozumiesz. To wszystko nierozerwalnie wiąże się z okresem dorastania.

Nastolatki zaczynają dbać o siebie nawzajem z miłością i czułością. Chcą się zapoznawać i sprawdzać, czy coś się z tego rozwinie. Miłość i seks idą w parze często, ale nie zawsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *