Porozumienie rodzicielskie — plan wychowawczy

Porozumienie rodzicielskie — plan wychowawczy.

Co to takiego?

Masz mało­let­nie dzieci? Roz­wo­dzisz się? Koniecz­nie ustal ze współ­mał­żon­kiem kto i jak będzie się nimi opie­ko­wał. Gdzie dzieci będą miesz­kać, z któ­rym z mał­żon­ków. Kiedy i na jakich zasa­dach będą się spo­ty­kać z dru­gim rodzi­cem. Zadaj sobie trud aby dopro­wa­dzić do jakiś wspól­nych usta­leń. Zawsze nawet naj­trud­niej­sze poro­zu­mie­nie jest lep­sze od nakazu sądu! To w końcu wspólne dzieci i poza skraj­nymi wyjąt­kami warto aby miały oboje rodziców.

Ure­gu­lo­wa­nie spraw doty­czą­cych opieki nad mało­let­nimi dziećmi roz­wo­dzą­cych się stron może mieć miej­sce wła­śnie w doku­men­cie zwa­nym plan wycho­waw­czy czy też poro­zu­mie­nie rodzi­ciel­skie. Nazwa nie ma zna­cze­nia, ważne jest aby usta­lić zasady, któ­rych będzie­cie póź­niej prze­strze­gać. Z prak­tyki wiem, że ta dość nowa insty­tu­cja przy­jęła się w pol­skich sądach. Czę­sto sędzia pro­wa­dzący sprawę domaga się od stron takiego planu. Dla­tego jeśli pla­nu­jesz roz­wód spró­buj zawrzeć poro­zu­mie­nie zanim jesz­cze doj­dzie do nie­przy­jem­nych sytu­acji i wza­jem­nych oskarżeń.

Jeśli nie ma poro­zu­mie­nia sąd może ogra­ni­czyć jed­nemu z rodzi­ców wła­dzę rodzicielską.

Poro­zu­mie­nie — jego poszcze­gólne posta­no­wie­nia mogą być czę­ścią wyroku roz­wo­do­wego. Jeśli tak warto jest dokład­nie prze­my­śleć zapisy poro­zu­mie­nia, bo trzeba będzie się do niego sto­so­wać. Ist­nieje bowiem moż­li­wość przy­mu­so­wego wyeg­ze­kwo­wa­nia sto­so­wa­nia się do tych posta­no­wień. Zarówno jeden jak i drugi rodzic może być przy­mu­szony do wypeł­nie­nia posta­no­wień planu. Na wnio­sek dru­giego z rodzi­ców naru­sza­jący posta­no­wie­nia planu rodzic może być przez sąd wezwany do wyko­na­nia planu pod rygo­rem zapłaty ozna­czo­nej kwoty pieniężnej.