Schemat żywienia niemowląt – kamienie mieszane, alergia

Schemat żywienia niemowląt – kamienie mieszane, alergia

Rozszerzanie diety niemowląt

Zanim zupka czy deserek zastąpią jeden posiłek mleczny, minie jakiś czas. Jednak już od 5. miesiąca życia można oswajać malucha z nowymi smakami.

Najważniejsze przy pierwszych eksperymentach z niemlecznym jedzeniem jest to, aby nie wprowadzać kilku nowych smaków naraz. Jeśli zaproponujemy np. marchewkę, podając ją dziecku przez kilka dni, obserwujemy, jak reaguje mały organizm. Jeśli nie pojawiają się objawy alergii, możemy przejść do nowego smaku, np. dyni, ziemniaków czy jabłuszka, a następnie podać zupkę z kilku warzyw. Już od 6. miesiąca można podawać również brokuły, kalafior cukinię, a także jagody, owoce dzikiej róży czy brzoskwinie.

Zdrowe zasady

Do zupek dla niemowląt nie należy dodawać soli ani cukru. Nie można ich gotować na wywarze z mięsa ani podgrzewać kilka razy. Warto zadbać o to, by warzywa, owoce i mięso, które podajemy dziecku, pochodziły ze sprawdzone źródła. Aby ułatwić to zadanie, można sięgnąć po gotowe dania w słoiczkach. Są pełnowartościowe, a oprócz tego pomagają urozmaicić dietę maluszka i dostosować ją do różnych etapów żywienia.

Nauka jedzenia z łyżeczki

Nie każde dziecko od razu akceptuje nowe smaki. Na początku trudności może również sprawiać jedzenie z łyżeczki. Mechanizm jedzenia z łyżeczki jest zupełnie inny od ssania – zaangażowane są inne mięśnie, inna jest koordynacja. Nie przejmujmy się, jeśli zauważymy, że podana na łyżeczce zupka za chwilę wypływa z buzi. Połykanie pokarmu podanego na łyżeczce jest trudną sztuką. Dlatego wystarczy, gdy zaczniemy od niewielkich ilości – 1-2 łyżeczki dziennie. Ważne też, by posiłek miał postać gładkiego musu. Może minąć nawet kilka tygodni, zanim maluch oswoi się z nowym sposobem jedzenia i w pełni się go nauczy.

Schemat żywienia

Wskazówką dotyczącą zdrowego żywienia niemowląt jest tzw. schemat żywienia. Określa on optymalny czas wprowadzenia nowych pokarmów, np. gotowanego mięsa od 7. miesiąca, ryb 1-2 razy w tygodniu od 7. miesiąca czy możliwość podawania 3-4 jaj w tygodniu od 11.-12. miesiąca.

Zalecenia mówią też m.in. o ekspozycji na gluten, czyli wprowadzeniu niewielkiej ilości glutenu (w postaci kaszy manny) do diety niemowląt. Dzieciom karmionym piersią można go podać już w 5. miesiącu życia w zupce jarzynowej, a karmionym butelką w 6 miesiącu w mleku lub zupce (2-3 g kaszki na 100 ml zupki lub mieszanki, czyli po ugotowaniu kaszki manny w wodzie jest około ½ łyżeczki na porcję zupki).

Nauka żucia i gryzienia

Rozszerzając dietę malucha o nowe pokarmy, pamiętajmy, by stopniowo zmieniać również konsystencję posiłków. Kiedy maluchowi zaczną wychodzić zęby, zupki nie powinny być już całkowicie zmiksowane na gładki mus. Małe kawałki owoców i warzyw zmuszają dziecko do nauki żucia i gryzienia. Umiejętności te przydadzą się w 2. roku życia, gdy do ręki malca trafi np. kanapka. Są również ważne w rozwijaniu aparatu mowy. Zbyt późne wprowadzenie do diety malucha np. zupek z wyczuwalnymi kawałkami warzyw często wiąże się z kolei z dużymi problemami w nauczeniu dziecka jedzenia posiłków o konsystencji innej niż papka.