Wyznacz sobie cel

Wyznacz sobie cel

Niezwykle ważnym wydaje mi się wiedzieć czego się chce. Autorzy zajmującym się rozwojem człowieka, od tysięcy lat powtarzają, że nie da się trafić w cel, którego się nie widzi. Nie jest to łatwe, ale w którymś momencie życia musimy zdecydować. Jak Parys musimy wręczyć złote jabłko jednej z bogini, przyjąć ją z pełnym dobrodziejstwem inwentarza i narazić się na gniew pozostałych. Nasz czas na ziemi jest bardzo krótki.

Lisy i jeże

Jim Collins pisze o dwóch kategoriach ludzi: lisach i jeżach. Ci pierwsi są rozkojarzeni i dążą do licznych celów, a drudzy wolnym, lecz pewnym krokiem zmierzają do wyznaczonej destynacji.

Jak pokazują prowadzone przez niego badania jeże dużo częściej osiągają sukcesy i realizują wyznaczone przez siebie cele.

Obraz jeża jest celny, nie tylko dlatego, że te małe stworzonka są powolniejsze i stateczniejsze od lisów. Collins o tym nie wspomina, ale ważną cechą jeży są kolce. Jeż potrafi przy ich pomocy ochronić się przed otoczeniem. Zdolność opędzenia się od dystrakcji, od innych pomysłów na życie, odcięcia się od braku wiary innych, prób zarządzania naszym z życiem z zewnątrz jest niezwykle ważna na drodze do sukcesu. I na drodze do szczęścia.

Jak odkryć swoje powołanie?

Istnieją setki pytań, które mogą nam pomóc zrozumieć jakie są nasze marzenia, odkryć swoje powołanie. Chciałem wypisać tu kilkanaście. Pewnie dwa, trzy by wystarczyły, ale nigdy nie wiemy, jakie słowa pomogą nam znaleźć drogę – nieraz to samo pytanie, sformułowane trochę inaczej jest w stanie wyprowadzić nas na światło.

W czym pewnego dnia możesz być najlepszy?*

Co najbardziej lubisz robić? Co Cię najmocniej kręci?

Co z tego w czym mogę być najlepszy i co mnie kręci, jestem w stanie sprzedać?

Co robiłbyś, gdyby zostało Ci sześć miesięcy życia?

Co robiłbyś, gdybyś wygrał dziesięć milionów złotych?

Czym zajmowałbyś się, gdyby Twoi rodzice nie żyli (i nie musiałbyś przejować się ich akceptacją)?

Jak chcesz zostać zapamiętany?

Jak chcesz zdobyć sławę?

Co chcesz, żeby zostało powiedziane na Twoim pogrzebie?

I wreszcie moje ulubione:

Co robiłbyś w swoim życiu, gdybyś wiedział, że nie możesz przegrać?

Jeżeli to nie pomoże, spróbuj takiego ćwiczenia:

Wyobraź sobie, że masz osiemdziesiąt lat i siedząc na balkonie patrzysz wstecz na swoje życie. Z czego byłbyś najbardziej dumny? Nie zrobienia czego żałowałbyś najbardziej?

Jak powiedział Gary Vaynerchuk: Za każdym razem, gdy rozmawiam z ludźmi po osiemdziesiątce proszę ich o radę, pytam czego najbardziej żałują. Zawsze, ale to zawsze słyszę tą samą odpowiedź: żałuję, że nie robiłem w życiu więcej tego co naprawdę kochałem i że nie spędziłem więcej czasu z ludźmi, którzy byli mi najbliżsi. Pieniądze nie mają znaczenia.

Jeśli chodzi o mnie, to wydaje mi się że niezależność finansowa jest niezwykle ważna, jednak… rzadko zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy w stanie osiągnąć ją robiąc to co kochamy. Ilość pasji i wysiłku jaki jesteśmy wstanie włożyć w robienie czegoś co uwielbiamy, po prostu zawsze przyniesie nam pieniądze. Może nie od razu, może po ciężkim okresie… ale dojdzie do tego. Nie musimy żyć od weekendu do weekendu, narzekając, że święta wypadły w niedzielę.**

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *