Odczytywanie sygnałów sympatii

Odczytywanie sygnałów sympatii

Gdy poświęcasz chwilę, żeby przeanalizować randkę po jej zakończeniu, zastanów się, czy nie zauważasz sygnałów, które wcześniej opisałam – dowiesz się, czy twoja sympatia jest odwzajemniana. Pomyśl, jak osoba, z którą się spotykasz, zachowuje się, co mówi i jakie przesyła ci niewerbalne sygnały.

Oczywiście nie zawsze wiadomo, czy ktoś okazuje ci swoje szczególne względy, czy po prostu jest przyjacielskim człowiekiem. To wymaga pewnej praktyki i może ci się zdarzyć, że źle zrozumiesz jego intencje. Z drugiej strony, nie zakładaj, że druga osoba potrafi czytać w twoich myślach i że tylko ona musi okazywać swoje emocje. Daj znać o swoich uczuciach!

Daj do zrozumienia osobie, z którą się spotykasz, że o niej myślisz i masz na względzie je dobro. Może w jakimś momencie zechcesz powiedzieć wprost „Chcę, żebyś wiedziała, że naprawdę cię lubię”. Nie masz nic do stracenia, ujawniając swoje uczucia, o ile robisz to w odpowiedni sposób i we właściwym czasie.

Jeśli kompletnie nie masz pojęcia, co czuje druga osoba, po prostu zapytaj. Możesz ujawnić najpierw własne uczucia („Naprawdę lubię spędzać z tobą czas” albo „Naprawdę cię lubię”), a potem zagadnąć o jej stosunek do ciebie. Albo możesz wprost zapytać, co ten ktoś myśli o tobie i o waszym związku. Oczywiście musisz ocenić, na ile odpowiedź jest szczera. I pamiętaj, nie pomyl grzeczności i uprzejmości z prawdziwym entuzjazmem.

Zależnie od tego, gdzie odbywa się randka, może skończyć się o czwartej po południu albo o jedenastej wieczorem. Obojętnie jednak, która jest godzina, zawsze w końcu nadchodzi chwila, kiedy trzeba się pożegnać. Z czasem to „dobranoc” może nabrać szczególnej ważności. Jeśli idzie o pierwszą randkę, moment rozstania ma duże znaczenie. Właśnie wtedy obydwoje możecie wyrazić swoje emocje w związku z randką i uczucia do siebie nawzajem. To także dobry czas, żeby wspomnieć o kolejnych spotkaniach.

Nie ma żadnych żelaznych reguł w związku z pożegnaniem. Oczywiście minimum to grzeczne „do widzenia”. Jeśli nie bawiłeś się dobrze albo wyczuwasz, że nie iskrzy między wami, pewnie nic więcej nie zechcesz powiedzieć. Jeżeli zaś randka wypadła bardzo miło, być może postanowisz dodać kilka słów, żeby wyrazić, jak dobrze się bawiłeś i podziękować za wspólnie spędzony czas. A jeśli uważasz, że moglibyście spotkać się jeszcze raz, musisz zdobyć się na odwagę i powiedzieć o tym tej drugiej osobie. Wiem, że to niełatwe, ale nie trudniejsze od zapraszania (lub bycia zapraszanym) po raz pierwszy. Jeśli druga strona podchodzi do twego pomysłu chłodno i mówi: „Zadzwoń może kiedyś, to zobaczymy”, po prostu wycofaj się i wracaj do domu.

Jeżeli natomiast odpowiedź brzmi entuzjastycznie, możesz spróbować od razu ustalić, kiedy i gdzie znowu się spotkacie. Zaletą takiego postępowania jest to, że nie hamujesz biegu spraw – nie ma żadnego „poczekamy, zobaczymy”, które przy okazji obniża stres. Jeśli randka była udana i nie masz ochoty się żegnać, umówienie się na następne spotkanie podtrzymuje magię między wami i sprawia, że obydwoje macie wrażenie, jakby randka się nie kończyła.

Czasem przy pożegnaniu chcesz okazać swoje uczucia. Może to być uśmiech, dotknięcie policzka, uściśnięcie dłoni, przytulenie albo pocałunek. Trudno powiedzieć, jak daleko można się posunąć, żeby zbytnio nie naciskać, ale też się nie wycofywać. Trzeba wyciągnąć wnioski z randki. Lepiej zbytnio się nie spieszyć; jeśli przypadliście sobie do gustu i jesteście gotowi na następną randkę, będziecie mieli jeszcze mnóstwo czasu na okazywanie sobie uczuć.

W naszej kulturze dla większości ludzi pocałunek – nawet zwykłe, szybkie muśnięcie policzka – nadal jest sygnałem głębszego uczucia i nie może być lekko traktowany. Nawet jeśli ty nie traktujesz całusów poważnie, druga strona może być innego zdania. „Pocałunek to zawsze pocałunek” -tak brzmiały słowa z piosenki As Time Goes By z Casablanki. Pamiętaj więc, że dla wielu osób nie jest to gest pozbawiony znaczenia.

Kontakt wzrokowy jest sprawą podstawową! Tak samo jak szczery uśmiech. Kiedy mówisz: „dobranoc”, a randka należała do udanych, wyraź swoje uczucia, posługując się takimi sygnałami. Czy ten ktoś odpowie ci uśmiechem albo da do zrozumienia, że ma ochotę przytulić się do ciebie lub pocałować? Co o tym myślisz? Pożegnanie przypomina taniec: trzeba wczuć się w rytm, abyście obydwoje ruszyli w tym samym kierunku, w tym samym czasie. Nie martw się, jeśli czujesz się niezręcznie: takie już jest życie.

Zadbaj, abyście obydwoje dobrze się bawili. Jeśli trzeba zmień plany, skoro wcześniejsze nie wypaliły.
Nigdy nie zostawiaj osoby, z którą się umawiasz, samej, zajmując się w tym czasie innymi znajomymi.
Bądź otwarty przy spotkaniu z jej przyjaciółmi i rodzicami.
Bądź szczery i bezpośredni w sprawie uczuć. Jeśli naprawdę lubisz osobę, z którą się umawiasz, nie bój się jej tego okazać.
Potraktuj moment pożegnania jako odpowiednią chwilę na ocenę swoich uczuć. Zastanów się, czy masz ochotę na kolejną randkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *