Wpływ alkoholu na czas reakcji wzrokowej

Wpływ alkoholu na czas reakcji wzrokowej.

Badanie czasu reakcji wzrokowej prowadził uczony Detting, który badał czas reakcji słuchowej, z tym tylko, że sygnałem był nie dzwonek, a zapalenie się czerwonej lampki. Przy analogicznym poziomie alkoholu we krwi, wyniki badania, jak przy badaniu reakcji słuchowej, wykazały pogorszenie reakcji wzrokowej o 30%, co jest równoznaczne z przedłużeniem go o 0,1 sekundy. Dla badanych, którzy spożyli większe ilości alkoholu — pogorszenie to sięgało 120%, czyli nieco więcej niż 0,3 sekundy.

Niemiecki uczony Graf, badając czas reakcji po spożyciu alkoholu stwierdził, że osoby przez niego badane były na ogół zdania, że istnieje jakiś błąd w mierzeniu ich czasu reakcji. Były one głęboko przekonane, że „prawdziwy” czas ich reakcji był znacznie krótszy. W rzeczywistości czas ten, mierzony bardzo precyzyjnymi aparatami, pogarszał się po spożyciu alkoholu o 20%—40%. Po jakimś czasie sam Graf poddał się takiemu badaniu i uległ temu samemu złudzeniu, mimo że zdawał sobie sprawę z błędów popełnianych poprzednio przez innych. Jest to najlepszym dowodem, że człowiek pozostający pod wpływem alkoholu przecenia swoje możliwości i zdolności.

Duńczycy: Bahnsen, Vadal-Petersen i Schmidt przeprowadzili szereg badań wpływu alkoholu na szybkość reakcji i stwierdzili, że przy zawartości 0,5 ‰ alkoholu we krwi czas reakcji wzrokowej i słuchowej przedłużał się przeciętnie o 10—35%, a precyzja ruchów pogarszała się przeciętnie o 60%.